Práva osob se zdravotním postižením
Řešíte úpravu svéprávnosti, nastavení vhodné formy podpory při právním jednání nebo nedobrovolnou hospitalizaci Vás či Vaší blízké osoby?
Omezování svéprávnosti
Jak upravit svéprávnost u svého 18letého potomka? Jak předejít riziku nebo vyřešit podpis nevýhodné smlouvy a přitom neztratit možnost se sám rozhodovat?
Lidem se zdravotním postižením bývá často omezována svéprávnost. V mnoha případech se tak děje s dobrým úmyslem danému člověku pomoci a chránit ho. Pro zajištění nutné podpory, pomoci a ochrany ale existují jiné méně omezující nástroje.
Řešením může být například smlouva o nápomoci při právním jednání, zastoupení členem domácnosti nebo opatrovnictví bez omezení svéprávnosti. Ráda Vám pomůžu vybrat vhodné řešení a provedu Vás i celým soudním řízením.
Nedobrovolná hospitalizace
Potřebujete právní pomoc v detenčním řízení? Jak zjistit, zda trvají důvody pro nedobrovolnou hospitalizaci a jak ji případně ukončit?
Nedobrovolnou hospitalizaci v psychiatrické léčebně je možné nařídit jen z důvodů stanovených zákonem a musí trvat jen nezbytně nutnou dobu (nejčastěji dokud hospitalizovaný může ohrožovat sám sebe nebo okolí). Pomůžu Vám přezkoumat, zda trvají důvody pro nedobrovolnou hospitalizaci, provedu Vás soudním řízením a zastoupím Vás i při žádosti o odškodnění v případě nezákonné hospitalizace.
Ochranné léčení
Potřebujete přeměnit ústavní léčení v ambulantní? Jak zrušit ochranné léčení, když už neplní svůj účel?
Ochranné léčení může být uloženo jako sankce za trestný čin či čin jinak trestný v případě, že má soud za to, že je třeba vedle sankce či namísto sankce terapeutického působení. V řadě případů však může znamenat větší újmu než nepodmíněný trest odnětí svobody, a to zejména kvůli nejasné délce trvání. Pomůžu Vám přeměnit ústavní ochranné léčení na ambulantní, či ho zcela ukončit.